MDK2 PAMIĘTA – SZKOŁA PAMIĘTA

Wyjście wychowanków na cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 włączył się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „ Szkoła Pamięta”. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o ważnych postaciach związanych  z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

31 października wychowankowie zajęć polonistyczno -historycznych pod opieką pani Małgorzaty Bogackiej uczcili pamięć ważnych bytomian, którzy są pochowani na cmentarzu Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej. Zapaliliśmy znicze i odmówiliśmy modlitwę za zmarłych na grobie :

– Andrzeja Polaka- dyrektora MDK nr 2, który zarządzał naszą placówką do stycznia 2002 r.,

– Norberta Bonczyka- księdza katolicki, poety, autora artykułów do Zwiastuna Górnośląskiego, działacz na rzecz polskości Górnego Śląska.

Georga  Brüninga- burmistrza  i nadburmistrza Bytomia w latach 1882−1919,

Józefa Szafranka- proboszcza  kościoła Najświętszej Marii Panny w Bytomiu,

– Paula Jackischa- najsłynniejszego bytomskiego architekta,

– grobowce rodziny Hakuba, Paikertów, Novotnych.

• 5 November 2019