Wyjazd do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Wychowankowie MDK nr 2 w ferie nie mogą narzekać na nudę. Oprócz wielu zajęć warsztatowych, mają okazję do wzięcia udziału w różnych wyjazdach.  21 stycznia grupa wychowanków pod opieką p. M. Bogackiej i p. J. Hadrysia zwiedziła najstarsze w Polsce Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach . Najpierw uczestniczyliśmy w warsztatach    „ Bezpieczny dom”, podczas których dowiedzieliśmy się , jak zachować się w domu podczas pożaru; które materiały i rzeczy są szczególne niebezpieczne i szybko mogą doprowadzić do wybuchu ognia. Następnie razem z przewodnikiem zwiedziliśmy muzealne eksponaty. Najpierw zobaczyliśmy najstarszą w Polsce bogato zdobioną  konną sikawkę z 1717 roku, następnie motopompy oraz unikalną pompę parową  firmy G. A. Jauck z 1894 roku, samochody gaśnicze i autodrabiny w tym: pochodzący z ok. 1912 roku samochód rekwizytowy marki Benz-Gaggenau, autodrabina marki Magirus z 1927 roku,    czy autopogotowie pożarnicze marki Polski Fiat z 1938 roku;  armaturę wodną: łączniki, hydranty, smoki wodne, prądownice oraz wiadra skórzane i parciane z przełomu XVIII i XIX wieku. Na końcu zobaczyliśmy umundurowania oraz hełmy strażackie (paradne i bojowe) pokazujące zarówno charakter ubioru strażackiego z końca XIX wieku używanego w strażach Austrii, Prus, czy Rosji jak i XX- wieczne wzory umundurowania z większości państw europejskich, jak również z innych kontynentów np. z Ameryki Południowej oraz uzbrojenie osobiste strażaka, w tym: parciane pasy bojowe i toporki. Wyjazd bardzo nam się spodobał,  bo mogliśmy poznać jak na przestrzeni wieków zmieniał się sprzęt strażacki.

• 22 January 2020