ZAWODY OYAMA KARATE „O NAGRODĘ BYTOMSKIEGO GÓRNIKA” – 15.02.2020

W dniu 15.02.2020 w Centrum Sportowym Skarpa odbyły się Zawody Oyama Karate „O Nagrodę Bytomskiego Górnika” zorganizowane przez Śląski Klub Karate „Goliat” we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Bytomiu.

W zawodach wystartowało ok. 350 zawodników Śląskiego Klubu „Goliat” oraz goście z Zagłębiowskiego Klubu Oyama Karate.

Zawody rozgrywały się w dwóch konkurencjach: KUMITE I KALAKI.

Celem sprawniejszego przeprowadzenia zawodów, konkurencje odbywały się w odrębnych przedziałach czasowych.

W konkurencji KALAKI skuteczna współpraca grona sędziowskiego pozwoliła na szybkie przeprowadzenie rywalizacji  a dzieci były nagradzane zaraz po zakończeniu swojej kategorii.

Niezwykle emocjonujące były walki najmłodszych uczestników (kategoria do 5 lat) i najstarszych (rodzice walczących dzieci). W kategorii „rodzic – mężczyzna” wystartowało całkiem spore grono żądnych walki tatusiów :)

Miło było popatrzeć jak dorośli świetnie potrafią się bawić, dając w ten sposób fantastyczny przykład swoim pociechom w kwestii rywalizacji sportowej. Niektóre walki w tej kategorii były niezwykle techniczne i przemyślane. Zawodnicy finałowi mieli przed sobą duże wyzwanie kondycyjne, bo walk musieli stoczyć aż 5 !

Długo nierozgrywana na kanwie zawodów klubowych konkurencja kumite, stanowiła drugą część zawodów. Wraz z gośćmi z Sosnowca z Zagłębiowskiego Klubu Oyama Karate wystartowało ok. 80 młodych fighterów.

Ze względu na bezpieczeństwo walczących podział na kategorie był mocno rozdrobniony. Poza kryterium wagowym i wiekowym pojawiła się również potrzeba oddzielenia tych bardziej zaawansowanych zawodników od początkujących. Osoby pierwszy raz startujące w tego typu zawodach mogły spotkać się z zawodnikami na swoim poziomie z poczuciem bezpieczeństwa, że nie tafią w pierwszej walce na doświadczonego i utytułowanego zawodnika.

Odrobinę niepewności dały nam walki dzieciaków już w najlżejszych, początkujących kategoriach. Aż miło było patrzeć na techniczne, czyste walki z dużą ilością technik na strefę jodan (od linii barku w górę), walk pomysłowych i zaskakujących.

Rywalizacja w kategoriach I stopnia (początkujących) utrzymywała się na zadowalającym poziomie, zawodnicy walczyli odważnie i z polotem.  Walki w kategoriach II stopnia stanowiły potwierdzenie wysokiego wyszkolenia osób utytułowanych na zawodach ogólnopolskich.

Finaliści kalaki zostali nagrodzeni medalami, a w kategoriach kumite, poza medalami, każdy zwycięzca otrzymał piękne szklane trofeum, natomiast zawodnicy plasujący się na 2 i 3 miejscu nagrodzeni zostali statuetką. Każde startujące dziecko bez względu na wynik zostało uhonorowane pocieszającymi (szczególnie po przegranej) upominkami przygotowanymi przez Prezesa UKS, kierownika działu wychowania sportowego Młodzieżowego Domu Kultury nr 2, pana Grzegorza MączkI.

Zawody wpisały się w poczet wiodących imprez sportowych „Goliata”. Będą stanowiły nie tylko kuźnie talentów, miejsce krystalizowania się czołówki kadrowej na ogólnopolskie imprezy, lecz same staną się turniejem ogólnopolskim zrzeszającym sąsiednie kluby z południa Polski.

Na pewno też ponownie będziemy chcieli gościć rzeszę miłośników KALAKI, których jak pokazały zawody jest w klubie całkiem sporo (na bieżących zawodach ponad 260 osób).

CAŁY ARTYKUŁ

• 25 February 2020