RELAKS PRZY OGNIU


Dnia 20.10.2018 (sobota) odbyła się wycieczka do „Wiejskiej Chaty” w Gliwicach. Udział wzięli w niej wychowankowie MDK 2 wraz z rodzicami.”Wiejska Chata” to gospodarstwo rolne prowadzone według tradycyjnych metod. Można tam zobaczyć wiele dawnych sprzętów, których używano do pracy w polu i domu. Nasz pobyt zaczęliśmy od wzięcia udziału w warsztatach malowania na szkle ludową techniką prawo-lewo. Trzeba było się tutaj wykazać dużą precyzją i umiejętnością planowania pracy. Uczestnicy poradzili sobie wspaniale. Pani Elżbieta, gospodyni miejsca, długo i ciekawie tłumaczyła nam genezę malarstwa na szkle i dawała wskazówki jak robić do umiejętnie.

Kolejnym punktem naszego pobytu w „Wiejskiej Chacie” było ognisko z obowiązkowym pieczeniem kiełbasek. Mieliśmy wielkie szczęście, że pogoda nam dopisywała. Ognisko udało się wyśmienicie, a posiłek i ciepła herbata spowodowały, że z energią mogliśmy ruszyć do.. karmienia i podziwiania zwierząt gospodarskich. Przywitały nas kury, kózki, a nawet króliki. Dla wszystkich znalazły się smakołyki w postaci jabłek i marchewek.

Wizyta w tradycyjnym gospodarstwie, gdzie na co dzień życie toczy się jak niegdyś, było dla nas wspaniałą odskocznią od naszpikowanego techniką i technologią świata. Niezwykle miło było usłyszeć pianie koguta i ogrzać się przy ogniu. Wycieczka była jeszcze jedną, po wielu rodzinnych warsztatach, okazją do wzmocnienia więzi i integracji międzypokoleniowej. Mamy wielką nadzieję, że ten dzień zostanie w pamięci uczestników i będą do niego często wracać.

Notatka powstała na zajęciach Koła Multimedialnego. Autorem notatki jest Adam Koczubaj, uczestnik wycieczki.

  • 31 October 2018
  • 0