III MARATON I MINIMARATON OYAMA KARATE


III maratońskie zmagania za nami :) Zawodnicy stwierdzili, że było zdecydowanie ciężej niż rok temu.  Dobrze, że ich forma też z roku na rok się polepsza :)

Część pierwsza szybka, dynamiczna, interwałowa. Zdyszani maratończycy czekali na 5 minut oddechu, a tu, jako przerwa bieżna zabawa i …dalej do roboty, bo przed nami najbardziej wycieńczające zadanie – trening siłowo – wzmacniający!

Duże natchnienie, a zarazem ulgę, miała przynieść muzyka z dawnych klasyków kina Martial Arts – Kickboxer i Bloodsport. Każdy kto zna temat, pewnie przez moment poczuł się jak Jean – Claude Van Damme podczas przygotowań do swoich pojedynków. Sztandarowa pozycja jeźdźca stanowiła swoisty test wytrzymałościowy po ostrych tabatach. Trening „Walka na tarczy” jak co roku miał charakter szybkościowy i był zogniskowany głównie na kopnięciach. Nowość stanowił tu trening „Tarcze ściany”, podczas którego zawodnik otoczony jest czwórką pozostałych ćwiczących, trzymających tarczę. W sposób zainicjowany przez siebie osoba w środku zadaję serię kopnięć na znajdujące się wokół niego tarcze.

Zwieńczeniem całego dzieła maratońskiego był finał sprawnościowy. Tak jak rok temu, zawodnik realizujący maraton, nie wie, czy jest zaklasyfikowany do finałów. Przed zawodami, na swojej grupie zajęciowej, przechodzi bowiem test, którego wyniku nie zna i tym samym nie zna swojej pozycji w stosunku do innych. Brak świadomości bycia finalistą, ma wymusić na zawodnikach pełne zaangażowanie w trening, bez oszczędzania energii na ostateczne starcie maratońskie.

MDK’owski  maraton karate zyskuje coraz większą popularność. Rok temu gościliśmy szerokie grono Tyszan, którzy tym razem, ze względów logistycznych, nie mogli przyjechać. Dziś już wiem, że wielu instruktorów z klubu „Goliat” z chęcią wkomponowałoby maraton w harmonogram wydarzeń sportowych swojej sekcji na ubiegły sezon. Dla kadry śląskiego klubu planowany IV Maraton Oyama Karate ma stanowić natomiast przygotowanie kondycyjne zawodników  do przyszłorocznego Pucharu Polski tudzież Mistrzostw Europy.

W tym roku, poza zawodnikami z sekcji goliatowskich z Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich, gościliśmy dwóch utalentowanych zawodników z Bytomskiego Klubu Karate Kyokushin trenowanych przez Romana Dragona. Sensei Roman uhonorowany został pamiątkową tabliczką w podziękowaniu za współpracę oraz wsparcie organizacyjne bytomskiej sekcji Oyama Karate – MDK nr 2 w trudnym dla niej okresie rektyfikacji placówki. Jeszcze raz dziękuję panu Dragonowi za otwarte serce i bezinteresowność.

Z szacunkiem należy również spojrzeć na minimaratończyków, z których około połowa osób stanowiła dzieci w wieku 1 klasy szkoły podstawowej oraz w wieku przedszkolnym. Mimo przesunięcia granicy wieku, poziom trudności nie różnił się wiele od ubiegłorocznego Minimaratonu. Nie obyło się bez łez i momentów kryzysu w drodze na szczyt. Całe szczęście wszyscy szczęśliwie dobrnęli do celu i zdobyli minimaratoński medal :)

Sensei Marek Szukalski

GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST TUTAJ

WYNIKI MARATONU OYAMA KARATE:

Kat. A (junior, niebieskie pasy – grupy specjalistyczne)

1m – Natalia Gierzak (MDK 2 – Bytom)

2m – Paweł Sosna (MDK 2 – Bytom)

3m – Krzysztof Niedziela (MDK 2 – Bytom)

 

Kat. B (junior, żółte i pomarańczowe pasy)

1m – Jan Wójcik (ZSB 1 – Chorzów)

2m – Jacek Skotnica (ZSB 1 – Chorzów)

3m – Angelika Gierzak (MDK 2 – Bytom)

 

Kat. C (seniorzy)

1m – Michał Jendrysczyk (ZSB 1 – Chorzów)

2m – Przemysław Soswa (Bytomski Klub Kyokushin Karate)

3m – Wojciech Stanik (Bytomski Klub Kyokushin Karate)

 

WYNIKI MINIMARATONU OYAMA KARATE:

Kat. A (białe pasy, roczniki 2013 – 2011)

1m – Maksymilian Burke (SP 5 – Chorzów)

2m – Maria Łopata (SP 5 – Chorzów)

3m – Adam Szukalski (SP 29 – Chorzów)

 

Kat. B (białe pasy, roczniki 2010 – 2006)

1m – Wojciech Grzymski (Katowice – Ligota)

2m – Dominik Izydorczyk (MDK 2 – Bytom)

3m – Natalia Majewska (SP 66 – Katowice)

 

Kat. C (junior, niebieskie pasy)

1m – Wiktor Azarko (ZSB 1 – Chorzów)

2m – Krzysztof Pieczka (SP 5 – Chorzów)

3m – Maria Stępniewska (SP 5 – Chorzów)

 

 

  • 21 November 2018
  • 0