Follow Me

Close

PRACOWNIA PROJEKTOWA – ZAJĘCIA ZDALNE

( e -learning )

W razie pytań proszę pisać na email ryszard.kownacki@interia.pl

 

Pracownia Projektowa uruchamia możliwość zdalnego prowadzenia zajęć.

1 Przypominamy o istniejącej od dawna możliwości zdalnej pracy nad projektami poprzez wymianę z nauczycielem rysunków, zdjęć makiet, lub plików projektów komputerowych 3D ( w darmowym programie blender ). Praca przebiega w ten sposób, że nauczyciel odsyła uczestnikowi zajęć wskazówki do dalszej pracy czyli opis + rysunki/zdjęcia z proponowanymi zmianami .

Przykład: projektu samochodu powstałego w ten sposób w naszej pracowni opisano i pokazano na tej stronie: http://autarycha.pl/Stylistyka/ws/WS.html

 

 

Zachęcamy też do udziału we wspólnym projekcie architektonicznym czyli projekcie parku, który

przedstawiony jest na tej stronie:  http://mdk2.bytom.pl/?page_id=9334

 

2. Wprowadzamy tematy związane z wykonywaniem-sklejaniem modeli tekturowych, do których będziemy dostarczać gotowe wzory części do wydruku i filmy instruktażowe. Na początek coś prostego czyli widoczna na zdjęciu wieża . Poniżej jest dostępny do pobrania film instruktażowy oraz szablony potrzebnych części-wykrojów, które należy wydrukować i przekopiować na kartkę z bloku technicznego, lub czegoś sztywniejszego n.p. tektury modelarskiej 0,5 mm.
W dalszej kolejności przewiduję przygotowanie do sklejania któregoś z pokazanych obok samochodów..lub kontynuację tematów architektonicznych- wszystko w zależności od zainteresowania.

DO POBRANIA:  Film instruktażowy ->WiezaSklejFilmInstruktaż , Schemat części-wykrojów do wydruku WieżaWykrojeSchem

3 . URUCHAMIAMY DRUK 3D

Pracownia projektowa oferuje możliwość wydrukowania przedmiotu wg własnego pomysłu. Można przesłać projekt w programie blender, lub szkice i opis pomysłu – i wtedy pracownia pomoże ten projekt stworzyć. Projektowanie może się odbywać w ten sposób ze nadesłane zostaną szkice, lub zdjęcia makietki wykonanej przez dziecko dowolną metodą ( model tekturowy, gips, plastelina itp ) , a pracownia wykona na tej podstawie wstępny model komputerowy, odeśle autorowi-uczestnikowi zajęć rysunki na podstawie tego projektu, po czym zmodyfikuje go na podstawie życzeń autora.odbiór wydruków będzie możliwy po uruchomieniu zajęć stacjonarnych w mdk 2 .

DRUK 3D

4. WYKONANIE PRZEDMIOTU Z LAMINATU , CZYLI ŻYWICY ZMIESZANEJ Z TKANINĄ SZKLANĄ

( UWAGI BHP : WYKONYWAĆ PRZY DOBREJ WENTYLACJI – ZWŁASZCZA CZYNNOŚCI Z ŻYWICĄ POLIESTROWĄ )

Poniżej przedstawione jest to na przykładzie małego przedmiotu w kształcie diamentu.

Na początek wykonujemy model przedmiotu wykorzystując gładź szpachlową, lub ewentualnie gips szpachlowy (najlepiej nie świeży, bo ten jest bardzo twardy, lecz pył takiego który był kiedyś używany). Wygładzamy wstępnie pilnikiem i nożykami uważając by nie robić pyłu.

Wykonany model oblewamy mieszanką kleju do drewna ( typu wikolowego ), a warstwę kleju po wyschnięciu wygładzamy pilnikiem i papierem ściernym.

Przygotowujemy model do wykonania formy, która powstanie laminatu epoksydowego. Podklejamy  podstawki i „płotki” tekturowe we wszystkich miejscach gdzie mogłaby spłynąć żywica.

Na tak przygotowany i zabezpieczony model nakładamy warstwę żywicy epoksydowej (najlepiej epidian 5 ) zmieszaną z utwardzaczem z1  w proporcji objętościowej 12 : 1 )i nakładamy 3 warstwy maty szklanej starannie ją przemaczając tą żywicą. We wszystkie miejsca gdzie ciężko wpasować tę matę można dodać wiórów drewnianych dobrze wysuszonych.

Po wyschnięciu żywicy, namaczamy gips-model który w niej jest i gdy namięknie wraz z warstwą kleju wydłubujemy to co było modelem (starannie- wraz z warstwą kleju ) i w ten sposób zostaje forma. W formie wiercimy otwory o średnicy 5 lub 6 mm i wstawiamy tam kołki ( lub innej , dokładnie wykonanej, części metalowej o walcowym kształcie ) w tych miejscach gdzie gotowa część mogłaby przylegać do formy i utrudniać wyjęcie z niej i gdzie  ciężko byłoby dotrzeć nożykiem wkładanym między ścianki części i formy . Na widocznym zdjęciu są to miejsca obok krawędzi. Kołki wstawiamy tak by nie wystawały z powierzchni formy. 

Wykonanie gotowej części poprzedzamy posmarowaniem powierzchni formy pastą do butów ( lub profesjonalną pastą rozdzielczą ).– kilkukrotne jeżeli jest to pierwsze użycie.

Przedmiot wykonujemy analogicznie jak formę, tzn na powierzchnię formy nakładamy żywicę po czym 3 warstwy maty szklanej dobrze przemaczając , z tym że  do wykonania stosujemy żywicę poliestrową n.p. 1094 z odpowiednim utwardzaczem ( butanox ) . Do odmierzania można użyć zwykłej puszki n.p. po groszku do żywicy i słomki do napojów. Proporcja to 10 kropel na 1/4 puszki. Utwardzanie żywicy i prawidłowość dobory ilość utwardzacza można stwierdzić na podstawie obserwacji zmiany koloru z zielonego na brązowy.

UWAGA BHP : UNIKAĆ MIESZANIA WIĘKSZYCH ILOŚCI  I Z WIĘKSZYM STĘŻENIEM UTWARDZACZA, GDYŻ MIESZANINA SIĘ SAMOCZYNNIE GRZEJE

wysoka temperatura przyspiesza twardnięcie żywicy-zwłaszcza poliestrowej. Najlepiej nakładać mieszankę żywicy i maty w miejscu zacienionym, po czym wystawiać w miejsce grzane lub nasłonecznione.

WYKONYWANIE WIĘKSZYCH PRZEDMIOTÓW

( na przykładzie budowy makiety samochodu „retro” )

Różnice polegają na konieczności zastosowania dodatkowych wzmocnionych i sztywnych szkieletów do modeli gipsowych. Poniżej widać to na przykładzie 2-metrowego kadłuba makiety. Szkielet może być wykonywany n.p. z drewna . Główne elementy konstrukcyjne (widoczne tu : podstawa oraz żebra ) usztywniamy cienkimi listwami oraz łączymy sklejką . Do naklejania sklejki najlepiej użyć masy trocinowo-klejowej. Tak przygotowaną konstrukcję możemy pokrywać warstwą gipsu szpachlowego, a na sam koniec można nałożyć gładź szpachlową gotową. Gips można wykorzystać taki po uprzednim użyciu rozmoczony, gdyż jest miększy więc łatwiejszy w obróbce. Nie nakładamy od razy grubej warstwy by nie rozmoczyć kleju łączącego szkielet. Należy tak zaplanować szkielet ( n.p. komputerowo w programie 3D ) by nie trzeba było nakładać warstwy gipsu/gładzi grubszej niż ok 3 cm, gdyż model może być wtedy bardzo ciężki (model musi być podparty na mocnym i sztywnym podłożu )

Jeżeli model jest nieco mniejszy, to można zaryzykować wykonanie delikatniejszego szkieletu n.p. z grubego kartonu. To widać to na przykładzie błotnika, który ma dość mocno „powykrzywiany” kształt.

 

Formę (która jest potem używana do produkcji gotowych elementów ), wykonujemy podobnie jak w mniejszych modelikach , z tym że musi być o wiele sztywniejsza i mocniejsza. Należy nałożyć co najmniej poczwórną warstwę maty szklanej, a do niej przyklejać, też żywicą epoksydową, drewniane elementy wzmacniające (mogą być rzadziej umieszczone niż na zdjęciu, jeżeli będzie grubsza warstwa maty ).  Wystające elementy drewniane należy następnie połączyć drewnianymi listwami / kołkami, patykami aby całość była jeszcze sztywniejsza.

 

Dokładniej widać opisane operacje na filmie z budowy laminowanej makiety samochodu retro na  tej stronie https://www.youtube.com/watch?v=GR7z_BYdIL0