Witajcie Drodzy Wychowankowie i Rodzice na stronie poświęconej działalności Koła „Klub z wyobraźnią”, prowadzonego przez p. Ewę Szafraniec. Nasz Klub funkcjonuje w Karbiu i Miechowicach (Szkoła Podstawowa nr 26).
Na zajęciach wykorzystujemy bardzo różnorodne formy aktywności – plastyczne (głównie papieroplastyka), techniczne, kulinarne, czy rękodzielnicze (koraliki, masa papierowa, gips). Chętnie bierzemy udział w konkursach i przeglądach twórczości oraz angażujemy w przeróżne inicjatywy i akcje.
„Klub z wyobraźnią” zaprasza dzieci i młodzież w każdym wieku, dziewczęta i chłopców, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i z pewnością nie będzie się nudził!
PONIŻEJ MOŻECIE OBEJRZEĆ NASZE NIEKTÓRE PRACE I POCZYTAĆ AKTUALNOŚCI Z KOŁA
ZAJĘCIA ZDALNE 27-31.12.2021
Po Świętach kontynuujemy poznawanie historii sztuki – tym razem jako inspiracja posłużył nam włoski manierysta, Giuseppe Arcimboldo (1527-1593), który swoją wyobraźnię wykorzystywał tworząc w różnorodnych technikach – malując, rzeźbiąc, konstruując scenografie. Trzeba przyznać, że jego obrazy robią wrażenie – artysta przedstawiane postaci budował pędzlem z gotowych elementów – warzyw, owoców, kwiatów oraz… książek!
Giuseppe Arciboldo – Portret Rudolfa II Habsburga jako Vertumnusa (1591)
Giuseppe Arcimboldo – Bibliotekarz, 1566
My też możemy w domowym zaciszu tworzyć obrazy – z rzeczy codziennego użytku- śladem mistrza – z warzyw, owoców, książek, ale także innych przedmiotów:
Możemy także spróbować tzw. LAUNDRY ART- czyli sztuki z prania :-)
To wszystko, to wielki ładunek inspiracji dla Waszej wyobraźni, zachęcam do tworzenia!
p. Ewa
ZAJĘCIA ZDALNE 20.12-24.12.2021
Witajcie Kochani!
W tym tygodniu nie spotkamy się bezpośrednio, jednak niech to nie zepsuje nam przedswiątecznego, wyjątkowego czasu- wybralam dla Was kilka pomysłów na dekoracje wigilijnego stołu. Zamieszczam je poniżej, a Was proszę, abyscie, jesli chcecie, przesłali do mnie zdjęcia dekoracji Waszych stołów. Życzę Wam i Waszym Rodzinom, wszystkiego, co najlepsze na Święta i Nowy Rok, dużo zdrowia i radości ❤
ZAJĘCIA ZDALNE 26.04.2021-30.04.2021
Witajcie!
Niedawno, 22 kwietnia, obchodziliśmy Dzień Ziemii. Uczestnicy Klubu z wyobraźnią dobrze wiedzą, jak szanować naszą planetę – często na zajęciach tworzymy „sztukę z recyklingu”, oszczędzamy papier, używamy wielorazowych naczyń itp.
Dziś chcę Wam zaproponować parę działań związanych tematycznie ze świętem z 22 kwietnia. Będziecie mogli zrozumieć mechanizmy funkcjonowania naszej planety, przeprowadzić eksperyment „w kolorach Ziemii” oraz… ulepić kulę ziemską ze slime’a.
CYKL KRĄŻENIA WODY W PRZYRODZIE DO SAMODZIELNEJ OBSERWACJI:
CO JEST NAM POTRZEBNE?
-woreczek strunowy,
-woda,
– czarny marker,
-taśma klejąca.
źródło: playdoughtoplato.com
Na woreczku strunowym narysuj słońce i chmurę wg zdjęcia powyżej. Następnie nalej do niego trochę wody, nie musi być zabarwiona. Zamknij woreczek dokładnie i przyklej go do szyby okna. Będziesz mógł obserwować jak podczas dnia słońce nagrzewa przez szybę wodę w woreczku, ta paruje, a następnie skrapla się. Na tym właśnie polega cykl krążenia wody w przyrodzie.
Zamiast woreczka strunowego możecie użyć też plastikowej lub szklanej butelki i postawić ją na parapecie, tak, by słońce mogło ją nagrzewać.
LAWA W SŁOIKU
W tym eksperymencie będziecie mogli podziwiać właściwości cieczy oraz efekty specjalne.
źródło: littlebinsforlittlehands.com
CO PRZYGOTOWAĆ?
– słoik,
– olej roślinny,
-woda,
-barwnik zielony i niebieski,
-musująca tabletka.
Napełnijcie w 3/4 słoik olejem roślinnym, dopełnij wodą. Zaobserwuj – co stanie się po dolaniu wody? Dodaj kilka kropli barwnika spożywczego w kolorach naszej planety – zielonym i niebieskim. Przyjrzyj się, jak barwniki reagują z olejem i wodą. Następnie wrzuć tabletkę musującą do wnętrza słoika i.. obserwuj jak dzieje się magia. Przyjemnego seansu.
WODA, LĄD I GWIAZDY – slime
Slime’a z tej propozycji należy zrobić pod okiem kogoś dorosłego.
CZEGO POTRZEBUJEMY?
-dwie filiżanki gorącej wody,
-jedna łyżka proszku do prania,
-pół filiżanki wody w temperaturze pokojowej,
-buteka przezroczystego kleju – 150 ml,
-niebieski i zielony brokat,
-dwa pojemniki do mieszania składników,
-pojemnik do przechowywania slime’a.
Nalejcie (wraz z dorosłym) filiżankę gorącej wody do jednego z pojemników. Dodajcie pół łyżki proszku do prania i dobrze wymieszajcie.
Do drugiego pojemnika wlejcie 1/4 filiżanki wody w temperaturze pokojowej i wyciśnijcie z butelki 150 ml kleju. Dodaj do tej mieszanki niebieski brokat i delikatnie, lecz dokładnie, wymieszaj.
Mieszankę kleju, wody i brokatu wlej do mieszanki gorącej wody z proszkiem do prania.
Poczekaj około 30 sekund, w tym czasie opłucz pusty pojemnik pod wodą bieżącą.
Slime zacznie powstawać w gorącej wodzie, na początku będzie dość klejący.
Pougniataj go kilka minut, a jego konsystencja stanie się prawidłowa.
Przechowuj slime’a w plastikowym pojemniku, by zapobiec jego wyschnięciu.
Masz zielonego, błyszczącego slime’a!!
Aby uzyskać niebieską masę, cały proces powtórz, używając niebieskiego brokatu.
Połącz dwie masy i zobacz, jak slime przypominają wyglądem kulę ziemską!
Przepis: asparkleofgenius.com (https://www.asparkleofgenius.com/earth-day-slime/)
ZAJĘCIA ZDALNE 19.04.2021-23.04.2021
WITAJCIE!
Czwarty tydzień zdalnych zajęć przed nami i szykują się nam zajęcia na żywo :-)
Termin i godzinę łączenia ustalę jak zwykle z Wami lub Waszymi rodzicami.
Będziecie potrzebowali białą kartkę z bloku technicznego, czarny flamaster lub kredkę, ołówek z gumką na końcu lub okrągłą kredkę, farby: w kolorze skóry (cielistą), niebieską, czerwoną, brązową, zieloną i żółtą.
POZDRAWIAM WAS CIEPŁO I DO USŁYSZENIA I ZOBACZENIA WKRÓTCE!
ZAJĘCIA ZDALNE 12.04.2021-16.04.2021
WITAJCIE!
Po kilku dniach prawdziwie wiosennej pogody szykuje się nam krótki powrót zimy. A to oznacza dużo czasu na tworzenie :-) Zachęcam Was w tym tygodniu do zrobienia czegoś absolutnie wyjątkowego – oryginalnych, spersonalizowanych lampionów- panoram.
Panoram miasta, dowolnego- tego, w którym mieszkacie, które zawsze chcieliście odwiedzić, takiego, którego architektura zapiera Wam dech w piersi, albo… zupełnie nowego miasta- takiego z Waszej wyobraźni.
Będziecie potrzebowali tylko szklanki/słoika, białej kartki i czarnego flamastra/cienkopisa.
Naszkicujcie obok siebie najbardziej charakterystyczne budowle Waszego miasta, a następnie wytnijcie papierową panoramę i owińcie nią szklankę/słoik. Teraz wystarczy już tylko włożyć do środka zapalony tealight LED lub małe ledy na druciku. Przesyłam parę inspiracji oraz obiecuję zrobić swój i pokazać Wam tutaj.
SAN FRANCISCO
SZTOKHOLM
Pozdrawiam,
p. Ewa
ZAJĘCIA ZDALNE 06.04.2021-09.04.2021
WITAJCIE!
Z pewnością świąteczna radość i atmosfera nie minęła Wam wraz z wielkanocnym poniedziałkiem (mam taką wielką nadzieję!) i dlatego zapraszam w tym tygodniu do radosnych spotkań online z p. Ewą :-) Chęć spotkania i konkretny jego termin będę ustalała z Waszymi rodzicami telefonicznie, a już teraz napiszę Wam, co będzie nam potrzebne na zajęcia online: KARTONIK PO JAJKACH NOŻYCZKI FARBY/FLAMASTRY PĘDZEL KLEJ (NAJLEPIEJ MAGIK) CZARNY FLAMASTER KARTKA Z BLOKU TECHNICZNEGO. WYSTARCZY POŁOWA A4 EW. LINIJKA
DO USŁYSZENIA NIEDŁUGO! |
EFEKTY NASZEJ PRACY ONLINE:
POZNALIŚMY TECHNIKĘ OP-ART- POLEGAJĄCĄ NA TWORZENIU ZŁUDZEŃ OPTYCZNYCH ZA POMOCĄ UMIEJĘTNIE POPROWADZONYCH LINII I ZASTOSOWANIU KONTRASTÓW.
NA OP-ARTOWYM TLE ZAGOŚCIŁY KARTONOWE PORTRETY ZWIERZĄT.
ZAJĘCIA ZDALNE 29.03-05.04.2021
Nowy tydzień rozpoczynamy instruktażowym filmem w Wielkanocnym klimacie. Wielokrotnie gdzies widywalam podobne tutoriale i nie robily na mnie wielkiego wrazenia, jednak tym „przepisem” postanowilam sie z Wami podzielic. Cała tajemnica to kolor- ten piękny niebieski w połączeniu z białą skorupka jajka przywołuje w wyobraźni stara porcelanę z domów naszych prababci.
Zapraszam do obejrzenia i wypróbowania przepisu na odrobienie jajka w technice”water marble”.
CO BEDZIE NAM POTRZEBNE?
woda, koniecznie w temperaturze pokojowej
lakier do paznokci (kolor dowolny, jednak polecam taki ładny niebieski)
rękawiczki jednorazowe
wydmuszki jajek lub białe jajka (swoje kupiłam w KIK)
A tutaj znajdziecie filmik, jak wykonać prace:
Zapraszam do wspólnego tworzenia, zdjęcia Waszych prac możecie przesyłać na adres: ewakustra86@gmail.com.
Pozdrawiam!
ROK SZKOLNY 2018/2019
KWIECIEŃ 2019
Kwiecień – czas radosnych eksperymentów.
MARZEC 2019
W marcu oddaliśmy się mozaikowemu szaleństwu. Mozaiki mają swój niepowtarzalny urok, można je wykonać na tysiąc sposobów, a do ich stworzenia potrzebujemy tylko skrawków kolorowego papieru (dlatego warto je zbierać, a nie wyrzucać! 😎)
Kartki z „wyskakującą”, przestrzenną różą…
FERIE 2019 – LUTY 2019
Zdrowe żelki to już tradycja w czasie przerw od szkolnych zajęć.
Walentynkowe inspiracje:
STYCZEŃ 2019
Styczniowe-zimowe klimaty.
GRUDZIEŃ 2018
Przygotowaliśmy dekoracje i ozdoby na kiermasz adwentowy w MDK 2.
LISTOPAD 2018
W listopadzie ćwiczyliśmy trudną sztukę IRIS FOLDING – w łatwej i nieco trudniejszej odsłonie…
Włączyliśmy się także w akcję „100 flag na 100lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Zrobiliśmy kilka sówek, z papieru i z szyszek.
W listopadzie moi wspaniali Wychowankowie z Miechowic zawitali w Karbiu, zwiedzili moją pracownię, a przy okazji upiekliśmy pyszne ciastka i zapakowaliśmy je do własnoręcznie zrobionych pudełek!
W listopadzie rozstrzygnięty został także konkurs „Nowe legendy miejskie – Karb”. Nagrodzone zostały Julia Bombelka, Nicola Piwowarska oraz Paulina Karolak.
PAŹDZIERNIK 2018
Dnia 20.10.2018 (sobota) odbyła się wycieczka do „Wiejskiej Chaty” w Gliwicach. Udział wzięli w niej wychowankowie MDK 2 wraz z rodzicami.”Wiejska Chata” to gospodarstwo rolne prowadzone według tradycyjnych metod. Można tam zobaczyć wiele dawnych sprzętów, których używano do pracy w polu i domu. Nasz pobyt zaczęliśmy od wzięcia udziału w warsztatach malowania na szkle ludową techniką prawo-lewo. Trzeba było się tutaj wykazać dużą precyzją i umiejętnością planowania pracy. Uczestnicy poradzili sobie wspaniale. Pani Elżbieta, gospodyni miejsca, długo i ciekawie tłumaczyła nam genezę malarstwa na szkle i dawała wskazówki jak robić do umiejętnie.
Kolejnym punktem naszego pobytu w „Wiejskiej Chacie” było ognisko z obowiązkowym pieczeniem kiełbasek. Mieliśmy wielkie szczęście, że pogoda nam dopisywała. Ognisko udało się wyśmienicie, a posiłek i ciepła herbata spowodowały, że z energią mogliśmy ruszyć do.. karmienia i podziwiania zwierząt gospodarskich. Przywitały nas kury, kózki, a nawet króliki. Dla wszystkich znalazły się smakołyki w postaci jabłek i marchewek.
Wizyta w tradycyjnym gospodarstwie, gdzie na co dzień życie toczy się jak niegdyś, było dla nas wspaniałą odskocznią od naszpikowanego techniką i technologią świata. Niezwykle miło było usłyszeć pianie koguta i ogrzać się przy ogniu. Wycieczka była jeszcze jedną, po wielu rodzinnych warsztatach, okazją do wzmocnienia więzi i integracji międzypokoleniowej. Mamy wielką nadzieję, że ten dzień zostanie w pamięci uczestników i będą do niego często wracać.
Notatka powstała na zajęciach Koła Multimedialnego. Autorem notatki jest Adam Koczubaj, uczestnik wycieczki.
tu już zajęcia kulinarne.. Powstały owsiane ciastka z żurawiną.
WRZESIEŃ 2018
Podczas pierwszych wrześniowych zajęć stworzyliśmy te wspaniałe trójwymiarowe obrazki, których tematem przewodnim były zwierzęta w jesiennym lesie Zobaczcie jakie piękne wilczki i lisy… To niesamowite, jakie inspiracje można odnaleźć w tych pracach – ja tutaj widzę np. daleki wschód, Japoński ogród.. mangę..?
Pozostając w jesiennym klimacie prezentujemy nasze liście origami.
WAKACJE 2018
Wakacje smakują owocowo, dlatego w upalne dni poznawaliśmy tajniki tworzenia zdrowych, owocowych żelków:
Wakacje to czas eksperymentowania – tutaj migawki z malowania lodem i pianą:
W te wakacje królowały slimy, my też robiliśmy swoje:
Zakończenie wakacji umililiśmy sobie wspaniałymi muffinami z… motylami:
W czerwcu wystawialiśmy swoje prace na kiermaszu podczas Festynu Plenerowego w MDK 2.
Powstawały też np. takie wspaniałe twierdze z uroczymi księżniczkami wg pomysłów uczestników:
W maju było już czuć w powietrzu nadchodzące wakacje, stąd nasze prace nabrały iście letnich kolorów.
KWIECIEŃ 2018
W kwietniu przygotowywaliśmy prace m.in. do konkursu „Zwierzęta wiosną w polskich lasach”, organizowanego przez MDK 2 w Piekarach Śląskich. Swoją cierpliwością i precyzją moje wychowanki – Agata Prymas i Nadia Dąbrowska zdobyły I i II miejsce w regionie w swoich kategoriach. BRAWO DZIEWCZYNKI!!
A tutaj można poczytać o tym sukcesie: http://mdk2.piekary.pl/2018/05/wiosna-w-lesie-regionalny-konkurs-rekodziela-i-modelarstwa/
MARZEC 2018
Marzec to znów czas przygotowań, tym razem do Świąt Wielkiej Nocy, zobaczcie, co zrobili moi zdolni wychowankowie:
LUTY 2018
W lutym nie mogło zabraknąć czegoś dla zakochanych – bardzo pracochłonne serca z bibuły wyszły fantastycznie, choć uczestniczki zajęć długo jeszcze wspominały kawałki bibuły kręcone na ołówku :-)
Ferie rozpoczęliśmy ze szwedzkimi księżniczkami.. pięknie prezentowały się w śnieżnobiałych płaszczykach…
Nie ma to jak wspaniałe śniadanie w mroźny poranek :-)
Podczas ferii tworzyliśmy także metodą stemplowania nadruki na bawełnianych torbach…
Wspólnie z p. Anią Lisowską-Lisiecką z Pracowni Rękodzieła przeprowadziłam warsztaty szycia torby z filcu, oto ich efekty:
GRUDZIEŃ 2017
Grudzień upłynął nam na ostatnich przygotowaniach do kiermaszów adwentowych – pierniczki i stroiki oraz papierowe bombki są w 100% naszego autorstwa!!
LISTOPAD 2017
Roszpunka jak… wycinana :) oraz trójwymiarowe zaproszenia na imprezę urodzinową.
PAŹDZIERNIK 2017
W październiku robiliśmy kartki 3D dla naszych wychowawców i nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Prace Mai Bęś i Julii Kowalczyk.
Druga połowa października upłynęła nam w jesiennym już klimacie – robiliśmy ozdoby z liści w technice origami. Trzeba przyznać, że składanie liści z papieru było cokolwiek pracochłonne, ale efekt był tego wart.
Praca Marty Jatczyszyn.
Praca Wiktorii Gibały.
Wychowankowie Klubu rzeczywiście odznaczają się wyobraźnią, bo czasem na zajęciach powstawały wariacje „na temat tematu” :-) Poniższa wariacja – gwiazda – autorstwa Jagody Nowak.
WRZESIEŃ 2017
We wrześniu chcieliśmy zatrzymać jeszcze choć na chwilę wakacyjny klimat, więc powstały z masy solnej mini-wyspy skarbów.