Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bytomiu

Deklaracja dostępności

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bytomiu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony https://mdk2.bytom.pl/.

  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • Linki w serwisie otwierają się w tym samym oknie, jednak z uwagi na pewne ograniczenia systemowe mogą się zdarzyć sytuacje, w których będą się one otwierały w nowym oknie nie informując o tym użytkownika.
  • Mogą się zdarzyć sytuacje, że pomimo starań redaktorów serwisu:
    1. cel linku nie jest odpowiednio określony,
    2. załączniki nie posiadają informacji na temat wielkości i formatu pliku,
    3. pewne grafiki nie zawierają tekstów alternatywnych oraz wersji tekstowej,
    4. niektóre filmy zamieszczone w serwisie mogą nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów.
  • Mogą się zdarzyć sytuacje, że pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne z uwagi na fakt, że:
    1. pochodzą z różnych źródeł,
    2. opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji,
    3. posiadają strukturę, w którą nie ma możliwości ingerencji – np. skany dokumentów,
    4. opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności.

Treści nieobjęte przepisami

Dokumenty opublikowane przed 23 września 2018r. nie są dostępne cyfrowo. Jeśli potrzebujesz, któregoś z nich w formie dostępnej, skontaktuj się z nami i wskaż, o który dokument chodzi.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji:
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej.

Łącze do raportu z przeprowadzonej samooceny:

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Dyrektora - Joanny Prus - Kaczkowskiej — mejlowo sekretariat@mdk2.bytom.pl lub telefonicznie 322812173.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do Dyrektora naszej placówki:

  • mgr Joanna Prus – Kaczkowska — Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu,
  • Adres: ul. ks. J. Popiełuszki 9, 41-906 Bytom,
  • E-mail: sekretariat@mdk2.bytom.pl.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Dostępność wejścia do budynku

Wejście główne znajduje się od ulicy księdza Jerzego Popiełuszki 9 przez drzwi główne zabezpieczone kratami, bez utrudnień. Do budynku wchodzi się bezpośrednio z ulicy, osoby z niepełnosprawnościami nie mają problemów z wjazdem na teren placówki. Przy wejściu, po lewej stronie pod tablicą informacyjną znajduje się dzwonek. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim bądź mające problem z poruszaniem się, mogą skorzystać z dzwonka celem przywołania pracownika.

Wejście od strony terenu zielonego schodami w górę (7 stopni) bez możliwości podjazdu. Wejście od strony terenu zielonego do pracowni projektowania i budowy pojazdów po przemieszczeniu się schodami w dół (5 stopni) brak podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami ze względu na zabudowę budynku. Wyjście ewakuacyjne od strony ogrodu (12 stopni) brak podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek parterowy z dwoma poziomami, zabudową piwniczną i częściową kondygnacją pierwszego piętra. W budynku nie ma windy.

Na terenie zielonym placówki znajduje się boisko oraz plac zabaw. Ta część jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Do budynku można wejść psem przewodnikiem/asystującym. Pracujący pies musi mieć umieszczony w widocznym miejscu na uprzęży napis „pies asystujący”.

Dostępność korytarzy, schodów

Przestrzeń piwniczna. W przestrzeni piwnicznej znajdują się pracownie ceramiczna, muzyczne. Do tej części dostęp wyłącznie schodami z parteru podwyższonego (17 stopni), z terenu zielonego (10 stopni).

Parter niższy dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Na parterze znajduje się aula, szatnia, pracownie plastyczna, językowa, modelarnia, sportowa oraz wydzielona strefa dla dzieci najmłodszych. Znajdują się tu toalety: damskie, męskie i dla osób z niepełnosprawnościami.

Parter podwyższony częściowo niedostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście na parter podwyższony z parteru niższego schodami (3 stopnie), od strony terenu zielonego (7 stopni). Znajdują się tutaj gabinet dyrektora, gabinet wicedyrektora, pokój nauczycielski, księgowość, sekretariat placówki oraz pracownia klubu z wyobraźnią.

Pierwsze piętro niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. W tej części znajduje się pracownia informatyczna oraz krawiecka. Wejście tylko schodami (21 stopni).

W budynku nie ma pochylni, platform. 

Umiejscowienie ilość i sposób korzystania z miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 posiada parking od strony terenu zielonego, który jest dostępny dla pracowników i rodziców bez wydzielonych miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Wjazd przez bramę od strony ulicy ks. J. Popiełuszki. Przed budynkiem dostępne są miejsca parkingowe na ulicy, bez wydzielonych miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Pomoc dla osób niesłyszących i głuchoniewidomych

W związku z wejściem w życie 1 kwietnia 2012 r. ustawy o języku migowym i innych środkach wspierających komunikowanie ( Dz.U. z 2011r. nr 209 poz.1243 ) osoby głuchonieme i niedosłyszące mające problemy w komunikowaniu się, mogą korzystać podczas załatwiania spraw w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 z pomocy tłumacza języka migowego. Świadczenie jest bezpłatne dla osoby niepełnosprawnej w rozumieniu ustawy z 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( t.j. Dz.U. z 2011r. nr 127 z późn. zm ).

Aby skorzystać z usługi należy zgłosić swoją planowaną wizytę w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 co najmniej 3 dni przed tym zdarzeniem (z wyłączeniem sytuacji nagłych):

  • kontaktując się  pod nr tel. 32 281 21 73
  • bezpośrednio w sekretariacie placówki, ul. ks. J. Popiełuszki 9, 41-906 Bytom
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: sekretariat@mdk2.bytom.pl
  • listownie na adres: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, ul. ks. J. Popiełuszki 9, 41-906 Bytom
Zgłoszenie może być dokonane w sposób dostępny dla osoby uprawnionej, powinno zawierać:
  • Imię i nazwisko osoby zgłaszającej (uprawnionej) wraz ze wskazaniem terminu i godziny w której zgłaszający zgłosi się do Młodzieżowego Domu Kultury nr 2,
  • Wskazanie wybranej metody komunikowania się oraz rodzaju sprawy w jakiej zamierza stawić się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2,
  • Wskazanie sposobu kontaktu na wypadek potrzeby szybkiego kontaktu w wypadku braku możliwości realizacji świadczenia usługi (np. numer telefonu, adres poczty elektronicznej).
W kontakcie z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) będzie miała prawo do:
  • pośrednictwa tłumacza PJM - polskiego języka migowego
  • dla osoby głuchoniewidomej może to być tłumacz przewodnik, nazwany w ustawie "tłumaczem SKOGN (systemu komunikowania się osób głuchoniewidomych)".

Osoby uprawnione mają ponadto prawo do skorzystania w kontaktach z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 z pomocy osoby przybranej, czyli osoby która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwianiu spraw w organach administracji publicznej.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych i dźwiękowego systemu nawigacji dla osób niewidomych.

Dokumenty do pobrania:

Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego (PDF, 142 KB)

Wniosek o zapewnienie dostępności (DOCX, 28 KB)

Wersja łatwa do czytania i zrozumienia (ETR) (DOCX, 393 KB)