MIGAWKI Z AKADEMII TWÓRCZEGO ROZWOJU


Od października 2021 p. Anna Lisowska-Lisiecka wraz z p. Ewą Szafraniec prowadzą w MDK 2 innowację pedagogiczną pod nazwą Akademia Twórczego Rozwoju. Czym jest Akademia? To cykl zajęć profilaktycznych, wspomagających zjawisko przetwarzania sensorycznego, skierowanych do najmłodszych przedszkolaków z Niepublicznego Katolickiego Przedszkola „Ochronka” w Bytomiu. Podczas zajęć akademii staramy się zainicjować procesy, które wspomagają porządkowanie wrażeń jakie docierają z ciała i środowiska w taki sposób, aby mogły być swobodnie wykorzystywane przez podopiecznych do celowego działania.

W tym celu wykorzystujemy m.in. elementy pracy metodą ruchu wspomagającego Weroniki Sherborne – prosta gimnastyka, ćwiczenia w parach, ćwiczenia z opiekunem, gry i zabawy wspierające: samodzielność, motorykę (także małą), pracę układu przedsionkowego i czucie głębokie. To tyle teorii :-) Dla dzieci oznacza to przede wszystkim zabawę – wodą, lodem, światłem, klockami, biegi, skoki na bosaka, tańce, relaksacje, rozmowy o emocjach. To niekiedy także spore wyzwania – praca nad lękiem (np. związanym z brudzeniem się, dotykaniem czegoś mokrego, zimnego).

Każda, nawet z pozoru najmniej znacząca czynność, wykonywana tu w pełnym wsparcia i bezpieczeństwa otoczeniu staje się dla dzieci (a także nas, opiekunek) okazją do zebrania informacji o sobie.

Poniżej prezentujemy migawki z zajęć, zapraszamy do naszego świata.

  • 11 May 2022
  • 1