Sobota, 2024-10-12
Imieniny: Krystyny, Maksa
Sobota, 2024-10-12
Imieniny: Krystyny, Maksa
Historia MDK nr 2 w Bytomiu rozpoczęła się w 1953 roku, kiedy to na terenie dzisiejszej placówki powstał ogródek jordanowski. Jego idea polegała na stworzeniu przestrzeni wypoczynku i rozrywki oraz warunków sprzyjających rozwojowi społecznemu, fizycznemu i psychicznemu dzieci. Teren zielony ogrodu był znacznie większy niż obecnie, obejmował przestrzeń, na którym zbudowano w latach późniejszych domy. To tam wybudowano dwa baseny, które były czynne jeszcze w latach 70-tych. Do dnia dzisiejszego wielu mieszkańców dzielnicy MDK określa jako Jordan.
W 1964 r. ogródek jordanowski został przekształcony w Dom Kultury Dzieci i Młodzieży nr 2. Dyrektorem placówki została pani Antonina Kubacka. W latach 60-tych XX wieku placówka stawiała na rozwijanie pasji i zainteresowań młodych ludzi poprzez organizowanie różnego rodzaju zajęć artystycznych. W 1967 roku w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży założono Klub Sobotnich Przyjaciół adresowany do młodzieży w wieku 14-18 lat. W ramach klubu działało w placówce Koło PTTK nr 42 ( opiekun był Leszek Rojek) oraz następujące koła:
Tradycją Klubu Sobotnich Przyjaciół były coroczne bale karnawałowe nazywane Balami Gałganiarzy. W styczniu 1969 r. przy Klubie Sobotnich Przyjaciół przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży powstał Teatr Poezji, który 9 września 1969 r. zmienił nazwę na Teatr Propozycji. Kierownikiem zespołu został pan Leszek Rojek. Teatr Propozycji reprezentowali następujący aktorzy: Urszula Fanty, Małgorzata Matyja, Dorota Kłosowska; chór: Ewa Jarzemska, Halina Nowak, Halina Kantoch, Piotr Simon, Krystian Zorychta, Marek Miler. Z kroniki Domu Kultury Dzieci i Młodzieży wiemy, że Teatr Propozycji działał bardzo prężnie. Już w pierwszym roku działalności wystawił montaż poetycki „Trzy karty historii” poświęcony powstaniom śląskim oraz przyłączenia Śląska do Polski (spektakl grany był w wielu bytomskich szkołach), montaż „ Jeżeli nie lękasz się pieśni” wystawiony podczas spotkania kierowników i instruktorów Domów Kultury z Bielska i Będzina oraz program poetycki „Pieśń Murzyńskich Tam - Tamów”. Teatr Propozycji w marcu 1970 r. zakwalifikował się z montażem poetyckim „Trzy karty historii” oraz „Jeżeli nie lękasz się pieśni” do eliminacji wojewódzkich zespołów teatralnych. W listopadzie 1969 r. w ramach Teatru Propozycji powstał kabaret „ Słonecznik”, który występował podczas ważnych wydarzeń w placówce. W latach 1970 do 1973 kabaret wystawił następujące spektakle: „I znów przekwitnęły słoneczniki”, „Koleżeństwo doskonałe”, „Szkolny dzwonek”.
W 1974 roku Dom Kultury Dzieci i Młodzieży przekształcono w Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Dyrektorem placówki po przejściu na emeryturę pani Antoniny Kubarskiej został pan Stefan Rojek.
W tym okresie koła taneczne i teatralne mogły pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym. 60 - osobowy Zespół Pieśni i Tańca „Karb”, który był jedynym zespołem amatorskim pielęgnującym i podtrzymującym bogaty folklor rozbarski, wielokrotnie reprezentował nasze miasto w Wojewódzkich Przeglądach Szkolnych Zespołów Artystycznych. Nagrody i wyróżnienia w konkursach miejskich i wojewódzkich zdobywały jeszcze następujące zespoły: Zespół Estradowy „Jordany”, Klubowy Zespół Tańców Towarzyskich, Teatr Kukiełek.
W sierpniu 1975 r. przy MDK nr 2 zaczął działać Ośrodek Harcerski Karb. W placówce swoje zbiórki i zajęcia mają harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 20 i Szkoły Podstawowej nr 21. W ośrodku działały zastępy specjalnościowe: 100- osobowy Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Karb”, którego stroną choreograficzną kierował Bolesław Bolewicz, a muzyczno-wokalną –Elżbieta Pierzycka; zuchowy teatr „Jacek i Agatka” kierowany przez Olgę Przybylską ; harcerska pracownia modelarska- lotnicza, latawcowa, okrętowa, samochodowa ( Jerzy Bujar); zastępy krawiectwa i haftu; ludowych wycinanek; koło fotograficzne; Harcerski Zastęp Teatralny ( Anna Lipińska- zastępca dyrektora); harcerski zespół instrumentalny, harcerski chór- Teresa Wszoła; Harcerski Teatr Poezji (Elżbieta Diews); Zespół Miłośników Sztuki Ludowej ( Ewa Busz).
Niestety w placówce nie zachowały się lub nie były pisane kroniki z lat 80-tych XX wieku, stąd z tego okresu nie mamy informacji, co działo się w MDK nr 2. Z kronik z lat 90-tych dowiadujemy się, że nie tylko zajęcia, ale przede wszystkim imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pojawiły się wtedy nowe inicjatywy: wystawa modelarska, wieczory piosenki artystycznej, jasełka dla najmłodszych, występy kabaretowe, cross rowerowy, Turniej Siatkowy o Puchar Dyrektora MDK nr 2, święto pieczonego ziemniaka. W latach 90-tych XX wieku dyrektorem placówki była p. Anna Lipińska (1994-1996 r.) oraz p. Polak ( 1996 -2002).
Dziś MDK nr 2 nadal jest ważnym ośrodkiem życia artystycznego i kulturalnego Bytomia. Placówka oferuje szeroki wachlarz kół artystycznych, muzycznych, wokalnych, naukowych, tanecznych, komputerowych, sportowych. Od wielu lat znakiem rozpoznawczym placówki są międzynarodowe, wojewódzkie i miejskie konkursy: Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych, wojewódzki konkurs plastyczny „Moja ulubiona pora roku”, konkurs wokalny „Motyw piosenki obcojęzycznej”, olimpiada z języka angielskiego dla przedszkolaków. Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bytomiu pozostaje miejscem rozwijania talentów i pasji, kontynuując tradycję zapoczątkowaną 70 lat temu.
.